Sıkça Sorulan Sorular

KAREKOD (QR KODU) NEDİR?

QR Kodu birkaç yüz karaktere kadar kodlama yapmaya izin veren siyah-beyaz piksel şablonundan oluşan iki boyutlu bir barkoddur. Bugün akıllı telefonlar ve tabletler bu kodları olağanüstü hızlı biçimde tanıyabilir.

KAREKODLAR (QR KODLARI) NASIL KULLANILIR?

Yaygın akıllı telefon kullanımı sayesinde, QR Kodları bugünlerde en çok mobil pazarlama amaçları için kullanılıyor. Pazarlamacılar QR Kodlarından el ilanları, afişler, kataloglar ve kartvizit gibi basılı araçların üzerine web siteleri, PDF’ler, imaj galerileri veya irtibat ayrıntıları gibi dijital içerikleri ekleme imkanı sayesinde yararlanıyorlar.

KAREKODU (QR KODU) NASIL YARATABİLİRİM?

Bir QR Kod Üreteci ile bir QR Kodu saniyeler içinde ve üç basit adımda üretilebilir. Önce, Kodunuz için fonksiyonu seçin. İkinci olarak, müşterilerinize sunmak istediğiniz içeriği girin ve isterseniz renkleri ayarlayarak ve içine bir logo yükleyerek ona benzersiz bir görüntü kazandırın.

KAREKODLARI (QR KODLARINI) ÖZELLEŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Evet. Yüksek hata tolerans düzeyi sayesinde, QR Kodlarını okunabilirliklerini etkilemeden, belirli bir dereceye kadar değiştirmek mümkündür. Örneğin, yeni ön ve arka plan renkleri seçebilir, şirket logonuzu Kodun tam ortasına yerleştirebilir ve üç belirleyici köşe noktasının tasarımını değiştirebilirsiniz. Her ihtimale karşı kodunuzu test etmeyi unutmayın.

STATİK VE DİNAMİK KAREKODLARI (QR KODLARI) NEDİR?

Adından da anlaşılabileceği gibi içeriği dinamik olan karekodlardır. Yani dilediğiniz zaman dinamik karekodların içeriğini basılı materyali değiştirmeden değiştirebilirsiniz. Ayrıca okuma istatikleri de tutulabilir. Örneğin: Yer, tarayıcı, işletim sistemi, tarama adedi vs...

karekodLARIN (QR KODLARIN) TARANMA SAYISINI NASIL ÖLÇEBİLİRİM?

Dinamik karekodlar için istatistik tutmak mümkündür. Trama , tekli tarama, konum, işletim sistem gibi bilgelerin alınması ve saklanması mümkündür.

BASKI YAPMADAN ÖNCE NELERİ DİKKATE ALMALIYIM?

Baskı için yüksek çözünürlüklü resim kullanılması daha iyi sonuç almayı sağlar. Ayrıca çıktı almadan önce ve/veya baskıya vermeden önce karekodlarınızı test edmeniz faydalı olacaktır.

KAREKODLARI (QR KODLARI) BASMAYLA İLGİLİ BAŞKA HANGİ ÖNEMLİ HUSUSLAR VAR?

Yaklaşık 2 x 2 cm’lik bir boyut yeterli olacaktır. Düzgün olmayan yüzeylerden kaçınmak daha iyidir. Broşürlerin ve el ilanlarının üzerindeki kırışıklıklar da karekodların okunabilirliğini olumsuz biçimde etkileyebilir.

KAREKODLARI (QR KODLARI) NASIL TARANABİLİYOR?

Bir captelefonu veya tablet aracılığı ile karekodlar okuutulabilir. Karekod okutabilmek için karekodları decode edebilecek nir yazılıma ihtiyaç vardır. Uygulama mağzalarında ilgili yazılımları ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Hatta bazı akıllı cep telefonlarının kamare uygulaması karekodları okuyabilecek yazılımlarla donatılmıştır.

KAREKOD (QR KOD) UYGULAMA İMKANLARI

Akla gelebilecek uygulamalar neredeyse sonsuzdur. Özellikle URL’leri kodlarken birçok değişik içerik mümkündür. Bunlar arasında ana sayfalar, ürün siteleri, videolar, resim galerileri, kupon kodları, yarışmalar, irtibat formları veya diğer herhangi bir çevrimiçi form, sosyal medya sitesi vb. bulunmaktadır.

KAREKODLARI (QR KODLARININ) NASIL BAŞARIYLA KULLANABİLİRİM?

karekod tasarımını özelleştirerek ilgi uyandırabilirsiniz. “Daha fazlası için bu Kodu tarayın” gibi basit bir eylem çağrısının da başarı sağlayacağı ve daha fazla insanı Kodun arkasında ne olduğunu görmeye teşvik edeceği kanıtlanmıştır.